zespół szkół elektrycznych nr 1

im. Henryka Zygalskiego

W ostatnich dniach marca zakończyliśmy kolejny, zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs „Przysłowia mądrością narodu”. Tym razem składał się on z dwóch etapów.

Pierwszy etap stanowiły cieszące się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem minikonkursy „Znane przysłowia i powiedzenia”, przeprowadzane regularnie od kilku miesięcy w bibliotece w ramach cyklu „Główkujemy”. Było przy nich dużo dobrej zabawy, śmiechu i, w myśl powiedzenia: „przez żołądek do serca mężczyzny”, dużo smacznych słodyczy 😃
Najlepsi znawcy przysłów z I etapu zakwalifikowali się do finału konkursu. W rozgrywkach finałowych zmierzyli się: Jakub Grocholewski z kl. 1T1, Dominik Bogacki z kl. 3T2 i Jędrzej Geisler z kl. 3T2 – miłośnicy wszelkich organizowanych przez nas konkursów i wierni bywalcy biblioteki. 
Wszyscy finaliści wykazali się wspaniałą znajomością polskich przysłów, przez wielu ludzi (zwłaszcza młodych) już dawno zapomnianych lub zupełnie nieznanych.

Z puli niemal 300-tu przysłów uczniowie wylosowali aż 150 i tylko kilku z nich nie znali! 🙌

A ponieważ „apetyt rośnie w miarę jedzenia”, to w trakcie konkursu zawodnicy „przechwytywali” pytania kolegów, żeby w ten sposób zdobyć dodatkowe punkty. Natomiast w końcówce finału miłośnicy ryzyka (jak się okazało – wszyscy) mogli zmierzyć się z wyjątkowo trudnymi przysłowiami ze specjalnej puli, w ramach konkurencji: „Zyskać / Stracić”. No cóż, „kto nie ryzykuje, ten nic nie ma” i czasami trzeba „postawić wszystko na jedną kartę”, „rzucić się na głęboką wodę” i zawalczyć w myśl powiedzenia: „Raz kozie śmierć!”. I mimo iż „im dalej w las, tym więcej drzew”, to okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” 😄 – nasi uczniowie świetnie poradzili sobie nawet z pytaniami „z gwiazdką”.

Niemal przez cały czas zawodnicy „szli łeb w łeb”, jednak ostatecznie, przy minimalnej różnicy punktów, wyniki konkursu są następujące:

I miejsce – JĘDRZEJ GEISLER  3T2
II miejsce – DOMINIK BOGACKI  3T2
III miejsce – JAKUB GROCHOLEWSKI  1T1

Tradycyjnie już finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy, pyszne czekolady i wybrane przez siebie nagrody „na zamówienie”.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I GRATULUJEMY DOSKONAŁEJ ZNAJOMOŚCI POLSKICH PRZYSŁÓW!  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies) w celu gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. 

Polityka Prywatności

 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  1. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  2. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  3. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.