zespół szkół elektrycznych nr 1

im. Henryka Zygalskiego

biblioteka

Ktoś „wymiata” wszystkie książki z naszych półek!!! Ledwo tylko zdążymy kupić, owinąć i postawić nowości na naszym regale, one zaraz znikają. Co się dzieje? Książki giną??? Ależ skąd! Spokojnie! – takie rzeczy to nie u nas! panujemy nad sytuacją :) 

To „sprawka” naszych miłośników literatury, którzy po prostu nie mogą żyć bez książek i czytają, czytają, czytają… Ledwo za nimi nadążamy J Jak nas to cieszy!
A więc, żeby wszystko było jasne: to nasi SUPERCZYTELNICY sieją takie „spustoszenie” na bibliotecznych półkach :)
 
SUPERCZYTELNICY to uczniowie, którzy nie tylko najwięcej wypożyczają i czytają (oczywiście oprócz lektur!), ale też przekazują nam swoje opinie i refleksje, dyskutują z nami o przeczytanych książkach, polecają konkretne tytuły lub autorów. Są więc naszymi recenzentami, doradcami i ekspertami w danej dziedzinie, a jednocześnie podejmują nowe wyzwania – zaczynają prawdziwą wędrówkę po literaturze i swoje literackie poszukiwania. Oczywiście korzystają też z naszych wakacyjnych wypożyczeń, no bo co to za wakacje bez dobrej książki?!

Oto zwycięzcy konkursu „SUPERCZYTELNIK” w roku szkolnym 2016/2017:  

I miejsce – KRZYSZTOF SPYCHAŁA  3T2 (już po raz kolejny!)
II miejsce – KAROLINA JASZYK  1T1
III miejsce – JĘDRZEJ GEISLER  3T2 (już po raz kolejny!)
III miejsce – MICHAŁ HERMANN  1T2

Wszyscy otrzymali piękne nagrody – książki swoich marzeń, bo ich marzenia to my dobrze znamy :) oraz dyplomy i pochwały.
Gratulujemy i zachęcamy do dalszej wędrówki po literaturze!

Takich uczniów zawsze docenimy. Dla nich chce się godzinami przeglądać księgarnie, miesiącami wypatrywać jakiejś zapowiedzianej nowości wydawniczej, żeby sprawić im frajdę i zapewnić prawdziwą ucztę duchową. Dziękujemy więc również naszym SUPERCZYTELNIKOM za motywowanie nas do pracy :)

duch bWiadomo – biblioteka bez czytelników to nie biblioteka, a tylko zbiór książek. A my mamy czytelników, a nawet SUPERCZYTELNIKÓW, których przedstawiliśmy w naszym poprzednim artykule. Czyli jesteśmy prawdziwą biblioteką :)
Ale dla nas ważne jest coś jeszcze: biblioteka musi mieć duszę, musi żyć, musi się w niej coś dziać. Nie chcemy „martwej” biblioteki! No i chyba każdy, kto zagląda do nas lub śledzi naszą stronę internetową przyzna, że u nas nigdy nie wieje nudą i zawsze dzieje się coś ciekawego. 
Bardzo nas to cieszy, ale powiedzmy sobie uczciwie: jest to możliwe tylko dzięki bibliotecznym „DOBRYM DUSZOM”, czyli naszym wiernym bywalcom, którzy chętnie włączają się w życie biblioteki, biorą udział we wszelkich organizowanych przez nas konkursach i imprezach, pomagają nam, doradzają, „zarażają” wszystkich pozytywną energią i przede wszystkim często nas odwiedzają – tak po prostu, żeby chwilę „po ludzku” pogadać, poradzić się, pożartować, opowiedzieć coś ciekawego, spędzić u nas przerwę albo „okienko”. 

O naszych „DOBRYCH DUSZACH” już kiedyś Wam wspominaliśmy i mówiliśmy, że trudno nam wyobrazić sobie dzień w bibliotece bez ich odwiedzin. Czasami po jednym – dwóch  dniach „rozłąki” witamy ich pytaniem: „A co się stało, że wczoraj do nas nie zaglądnąłeś?”, a po trzech dniach już mówimy: „Ooo, jak długo Cię nie było! Już myśleliśmy, że jesteś chory albo obraziłeś się na nas” :)

W tym roku postanowiliśmy nagrodzić „DOBRE DUSZE” naszej biblioteki, bo naprawdę są to „duszki” wyjątkowe i wierne nam już od trzech lat!

Oto dwie wyjątkowe „DOBRE DUSZE” naszej biblioteki:

JĘDRZEJ GEISLER  3T2  (a zarazem nasz SUPERCZYTELNIK)
DOMINIK BOGACKI  3T2

Na wspólnym spotkaniu z Superczytelnikami wręczyliśmy im nagrody – piękne albumy zgodne z ich zainteresowaniami oraz dyplomy.
Dziękujemy Wam za ożywienie biblioteki oraz za umilanie nam naszej pracy. Bądźcie nadal naszymi „DOBRYMI DUSZAMI”!

KONKURS wakacje fotFOTOGRAFICZNY

Lubisz fotografować? Robisz dobre zdjęcia

i chciałbyś, aby zobaczyli je inni?

Weź więc udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez bibliotekę szkolną.
 1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
 2. Każdy uczestnik może zgłosić na konkurs maksymalnie 5 zdjęć na papierze fotograficznym o wymiarach co najmniej 10x15 cm oraz w wersji elektronicznej na płycie CD lub na pendrivie (do zgrania w bibliotece). Zdjęcia opatrzone tytułem oraz płytę CD należy podpisać imieniem i nazwiskiem.
 3. Zdjęcia należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 20 września 2017.
 4. Konkurs zakończy się wystawą prac.
 5. Uczestnik konkursu może zgłosić tylko własne fotografie, które wcześniej nie były nagradzane w innych konkursach. Wykorzystanie cudzych fotografii lub ich przekształcanie jest niedopuszczalne.
 6. Kryteria oceniania fotografii konkursowych:
  • zgodność z tematem konkursu
  • pomysł i idea (liczy się pomysł)
  • poziom artystyczny fotografii
  • technika (techniczna realizacja pomysłu).
 7. Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację fotografii.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !
NAGRODY  CZEKAJĄ !!!
„TATRY 2017”
Kto był – niech powspomina, kto nie był – niech zazdrości!

20170521 085240 1600x1200W dniach 19-24 maja w ramach działającego w bibliotece szkolnej Klubu Miłośników Górskich Wypraw zorganizowano wyjazd w Tatry. W wycieczce udział wzięli uczniowie następujących klas: IT2, IIT1, IIT2 oraz IIIT2. Grupa 28 uczniów wraz z opiekunami (Agnieszka Ługowska, Andrzej Walczak, Krzysztof Wytyk) postanowiła odpocząć od codzienności szkolnej, odreagować stres i wyruszyła napawać się pięknem tatrzańskiej przyrody. 

 1. DZIEŃ 1 (SOBOTA)
 2. DZIEŃ 2 (NIEDZIELA)
 3. DZIEŃ 3 (PONIEDZIAŁEK)
 4. DZIEŃ 4 (WTOREK)
 5. DZIEŃ 5 (ŚRODA)

Po długiej i męczącej podróży do miejsca zakwaterowania dotarliśmy w sobotę o godzinie 8:00. Naszą bazą wypadową na tatrzańskie szlaki był pensjonat „Róża”, położony w cichym, spokojnym miejscu (na Chłabówce Dolnej 37B) i oferujący miłą, domową atmosferę. Swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza przesympatycznej gospodyni – Pani Rozalii Pańszczyk. Po zakwaterowaniu oraz śniadaniu wybraliśmy się na aklimatyzacyjny spacer na Gubałówkę (1126 m n.p.m.). Początki dla niektórych okazały się dość trudne, ale w pełnym składzie dotarliśmy na górę. Ze szczytu rozciąga się niesamowity widok na całe Tatry. Wspaniała pogoda pozwalała nam podziwiać między innymi: Giewont, Czerwone Wierchy, Kościelec, Orlą Perć i Hawrań. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną i dotarliśmy do dolnej stacji kolejki. Przez kolejnych kilka godzin zwiedzaliśmy Zakopane - przede wszystkim słynne Krupówki. Każdy mógł kupić pamiątki dla bliskich, tradycyjne oscypki i inne niezbędne drobiazgi.

Naszym celem na ten dzień było dotarcie z Toporowej Cyrhli do schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowe, a następnie nad Czarny Staw Gąsienicowy. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na Cyrhlę, aby spotkać się z naszym przewodnikiem. Kupiliśmy bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego i weszliśmy na szlak wiodący do naszego celu. Wybraliśmy trasę zdecydowanie najłatwiejszą, aby sprawdzić naszych uczniów przed kolejnymi, poważniejszymi wyzwaniami. Po około dwóch godzinach doszliśmy do Schroniska PTTK „Murowaniec” (1500 m n.p.m.). Chwila na wytchnienie i wędrujemy dalej. W drodze nad staw, zatrzymujemy się na moment w miejscu, w którym znajduje się głaz – pomnik upamiętniający tragiczną śmierć kompozytora Mieczysława Karłowicza. Po wysłuchaniu opowieści przewodnika ruszyliśmy dalej i wkrótce staliśmy już nad taflą jeszcze pokrytego lodem Czarnego Stawu Gąsienicowego (1624 m n.p.m.) - polodowcowego jeziora, o którym uczymy się na lekcjach geografii. Niestety, ze względu na gęstą mgłę nie było nam dane zachwycać się widokami zapierającymi dech w piersiach. Z wielkim żalem wróciliśmy więc do „Murowańca”. Po półgodzinnej przerwie na regenerację sił oraz posiłek ruszyliśmy przez Dolinę Jaworzynki do Kuźnic, gdzie czekał na nas bus, który zawiózł nas do pensjonatu na wyczekiwaną obiadokolację. 


Pobudka o 7:00, szybkie śniadanie i byliśmy gotowi na kolejny dzień pełen wyzwań. Wsiedliśmy do busa, który zawiózł nas na Siwą Polanę na spotkanie z zaprzyjaźnionym przewodnikiem tatrzańskim – Michałem Ślusarczykiem. Po omówieniu planu i zasad wycieczki weszliśmy na teren TPN i ruszyliśmy na szlak. Po pewnym czasie na rozstaju szlaków podzieliliśmy się na dwie grupy. Kontuzjowani i mniej zaprawieni w górskich wyprawach uczniowie udali się do schroniska z jednym z opiekunów. Pozostali podjęli wyzwanie i zdecydowali się na długie, męczące podejście na Siwą Przełęcz (1812 m n.p.m.) i zdobycie Starorobociańskiego Wierchu (2176 m n.p.m.). Dotarcie na Siwą Przełęcz zajęło nam około 2,5 godziny. Z przełęczy ruszyliśmy czerwonym szlakiem ku Starorobociańskiemu Wierchowi. Wędrując ponad godzinę zakosami, po głazach, kamieniach i śniegu, wreszcie zdobywamy szczyt. Ze szczytu rozpościera się wyśmienita panorama Tatr Zachodnich. Niestety, niski pułap chmur po raz kolejny uniemożliwił nam podziwianie między innymi: Błyszcza, Bystrej, Wołowca. Podczas tego wyjazdu pogoda nas nie rozpieszczała. Na Siwą Polanę wracaliśmy przez Kończysty i Trzydniowiański Wierch zabierając po drodze grupę, która prawie 7 godzin czekała na nas w schronisku. Tego dnia pokonaliśmy prawie 30 kilometrów trasy i ponad 1200 metrów przewyższenia. Szacunek dla naszych uczniów – taterników. J


Na ten dzień zaplanowaliśmy wejście z Zazadni przez Rusinową Polanę na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.), a następnie przez Psią Trawkę na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.). Po godzinie od wejścia na szlak doszliśmy do Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej. Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach zostało wybudowane na pamiątkę ukazania się Matki Boskiej w 1860 roku. Oprócz modlitwy była możliwość wypicia darmowej herbaty. Dalej szlak wiódł po stromych schodach. Ciężkie podejście nie trwało jednak zbyt długo. Szybko wyszliśmy z lasu i byliśmy na Rusinowej Polanie. Tego dnia doszło do załamania pogody w Tatrach. Podczas wchodzenia na Gęsią Szyję zaczęło grzmieć i padać. Ze względów bezpieczeństwa musieliśmy zawrócić i zmienić trasę wycieczki. Po konsultacjach z przewodnikiem zdecydowaliśmy się ją znacznie skrócić i jak najszybciej wracać do pensjonatu. W strugach deszczu, przy błyskach i grzmotach burzy staraliśmy się jak najszybciej dotrzeć na ciepły posiłek. Pomimo zmęczenia, przemoczenia i przemarznięcia zdołaliśmy jeszcze odwiedzić Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. Kaplica stanowi typowy przykład stylu zakopiańskiego - została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i wybudowana w 1907 roku. Wieczorem zorganizowaliśmy pożegnalnego grilla. Upieczone kiełbaski i inne smakołyki po tak intensywnym dniu znikały błyskawicznie.


Po śniadaniu i wykwaterowaniu pożegnaliśmy się z naszymi gospodarzami i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Do Poznania dotarliśmy zgodnie z planem o godzinie 18:30. Nieco zmęczeni, ale pełni wspaniałych wrażeń pożegnaliśmy się, życząc sobie kolejnych tak udanych wyjazdów.

Kierownik wycieczki: Andrzej Walczak
Opiekunowie: Agnieszka Ługowska, Krzysztof Wytyk       

KONKURS FOTOGRAFICZNY
„O ZMIERZCHU, W PÓŁMROKU, MROKU” 
mrok
Ostatni w tym roku szkolnym, zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs fotograficzny „O zmierzchu, w półmroku, mroku…” rozstrzygnięty!
Motywem przewodnim konkursu było uchwycenie na fotografii ciekawej „gry” światła i cieni od zmierzchu do świtu. Tematyka konkursu była niezwykle inspirująca, ale i bardzo trudna. Z niecierpliwością czekaliśmy na wykonane przez Was efektowne zdjęcia oświetlonych sztucznym światłem miast, wykonanych o zmierzchu lub świcie fotografii krajobrazu, czy też innych motywów uchwyconych w tych magicznych godzinach.
Po raz kolejny nas nie zawiedliście!
Nasi wierni, pełni pasji uczestnicy chwycili za aparaty i … popuścili wodze fantazji. O zmierzchu, w półmroku, mroku dzieją się rzeczy niesamowite. Wystarczyło mieć oczy szeroko otwarte, aparat pod ręką i zacząć odkrywać tajemnice zmierzchu, mroku, półmroku...

Koniecznie obejrzyjcie zamieszczoną poniżej fotogalerię i zaglądnijcie do biblioteki.
Czekają tam na Was nowe wystawy prac „Mistrzowie fotografii są wśród nas”.


Wyboru najciekawszych zdjęć dokonało kilkunastoosobowe jury, w skład którego tradycyjnie wchodzili zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Oceniano oryginalność, pomysł na zdjęcie, technikę i poziom artystyczny fotografii.  Pomimo trudnego tematu, młodego wieku i amatorstwa uczestników na konkurs trafiło wiele ciekawych zdjęć. Wybór był naprawdę bardzo trudny.

Zwycięzcy otrzymali nagrody – piękne albumy i ciekawe książki o tematyce fotograficznej oraz dyplomy, a wszyscy uczestnicy – pyszne czekolady i pochwały za udział w konkursie. 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, gratulujemy pasji oraz ciekawych pomysłów. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w przyszłorocznych konkursach. Liczymy na stałych uczestników, ale również czekamy na nowe, jeszcze    nie odkryte talenty fotograficzne.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Wykorzystujemy ciasteczka (cookies) w celu gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. 

Polityka Prywatności

 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  1. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  2. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  3. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.